بسیاری از ادوات و تجهیزات ورزش ووشو گران قیمت است و از این بابت ورزشکاران استان خراسان رضوی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

– اخبار استانها –

به گزارش اقتصاد پژوه از مشهدمقدس، بارها در خراسان‌رضوی استعدادیابی در رشته ورزشی ووشو انجام شده و هر بار� ورزشکاران قدرتمندی به این ورزش می‌پیوندند، سالیانه تعداد آنها افزایش می‌یابد و بسیاری از آنها به اردوهای مختلف جهت حضور در مسابقات کشوری، آسیایی و جهانی دعوت می‌شوند.

برخی از مشکلات ورزشکاران ووشو نظیر گران‌قیمت بودن وسایل آن و فقدان شرایط و امکانات مناسب سبب دلسرد شدن این ورزشکاران شده اما بسیاری از آنها هنوز با وجود مشکلات مذکور به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تلاش خود را برای ایستادن در سکوی نخست به کار می‌برند.

کمبود حمایت از سوی مسئولان استان

مهسا دهقانی؛ عضو تیم ملی ووشو در ارتباط با وضعیت ورزشکاران این رشته در استان اظهار داشت: متولیان این ورزش در سطح کشور و اردوهای تیم ملی به خوبی حمایت می‌شوند� و ووشوکاران کمبودی احساس نمی‌کنند، اما در سطح استان حمایتی وجود نداشته و ورزشکاران ووشو باید به شخصه تمامی شرایط را برای فعالیت برای خود فراهم سازند.

وی تصریح کرد: فعالیت در رشته ورزشی ووشو مستلزم تهیه وسایل گران‌قیمتی نظیر سلاح� و مانند آن بوده که در این باره مسئولان به ورزشکاران ووشو کمک نمی‌کنند، کفش و لباس این ورزشکاران نیز با هزینه‌های گزافی خریداری می‌شود اما تاکنون کسی برای رفع این مورد پیگیری نکرده است.

فرش تالو زیر پای سایر ورزشکاران

دهقانی در ارتباط با وسایل و تجهیزات مورد استفاده ورزشکاران ووشو در بخش تالو ادامه داد: فرش تالوفیلد تنها مورد استفاده ورزشکاران این بخش است و آنها صرفا برای فعالیت خود از آن استفاده می‌کنند، این فرش باید در دسترس ورزشکاران این رشته قرار گیرد تا آنها بتوانند به راحتی به فعالیت خود بپردازند.

وی گفت: قیمت این فرش بسیار بالا بوده و تعداد آن در کشور انگشت شمار است، این فرش بسیار ارزشمند است؛ با این حال در مشهد وجود دارد اما در سالنی پهن شده که سایر ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند، آنها این فرش را نیاز ندارند اما ورزشکاران تالوفیلد با وجود احتیاج داشتن، از آن محروم هستند.

مسابقات قهرمانی ووشو ـ اردبیل|تلاش تالوکاران با معرفی نفرات برتر به پایان رسید
مسابقات قهرمانی ووشو ـ اردبیل| آغاز رقابت ۲۹۹ ووشوکار در دو بخش تالو و ساندا
مسابقات ووشو قهرمانی کشور به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود

ست گرم‌کن؛ تنها حمایت متولیان استان

مهلا سلیمی؛ دارنده چندین مدال طلای مسابقات کشوری ووشو نیز اظهار داشت: تاکنون ۱۵ مقام استانی به دست آوردم و تلاشم را برای کسب رتبه‌های بیشتر ادامه می‌دهم، در بخش کشوری نیز با شرکت در رقابت‌های قهرمانی کشوری رتبه‌های متعددی همراه با مدال‌های آن به دست آوردم.

وی تصریح کرد: تاکنون ۱۰ طلای کشوری کسب کردم و در مسابقات مختلفی نظیر بسیج، المپیاد و استعدادهای برتر کشور حضور داشتم، با این حال از وضعیت حمایت‌ها رضایت ندارم، در واقع تنها یک ست گرمکن در مسابقات در اختیارم قرار می‌گیرد و غیر از آن هیچ گونه حمایتی صورت نمی‌پذیرد.

زیرساخت ووشو قابل قبول نیست

سلیمی خاطرنشان کرد: امکانات و زیرساخت این رشته ورزشی در خراسان رضوی قابل قبول نیست، تجهیزات کافی و مناسب در دسترس ورزشکاران ووشو قرار نداشته و آنها از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند، به طور کلی این ورزش هزینه‌های بالایی دارد اما جوایز مناسبی اهدا نمی‌شود.

سلیمی با اشاره به وضعیت نامطلوب ووشوکاران استان از لحاظ مالی و شرایط نامناسب بودجه‌ای آنها گفت: تنها دغدغه ورزشکاران ووشوی خراسان رضوی کمبود حمایت مسئولان و متولیان ووشو از افراد سطح بالا و حرفه‌ای است، در صورت محقق شدن این امر قطعا شرایط ورزشکاران ووشو نیز از لحاظ آمادگی و حضور پررنگ‌تر در رقابت‌های گوناگون بهتر می‌شود.

وی بیان کرد: به طور کلی یک کارت ۱۰۰ هزار تومانی با عنوان جایزه مسابقات اخذ کردم، با این حال هزینه لباس و وسایل ووشو بسیار بالا بوده و ورزشکاران این رشته نمی‌توانند به راحتی هزینه آنها را پرداخت کنند، هزینه یک کفش ووشو ۴۶۰ و لباس آن ۵۶۰ هزار تومان است، همچنین برای خرید سلاح ووشو باید ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کرد.

گزارش از ثمره نمازی

انتهای پیام/ ز

منبع :خبرگزاری تسنیم