به گزارش «اقتصاد پژوه»، اما این اقدام موافقان و مخالفان بسیاری داشته که سبب شده است اثرگذاری چندانی در بازار نداشته باشد. البته این شیوه در مورد برخی مدل‌ها موثر بوده و سبب شده است روند کاهش قیمت را در بازار پیش گیرند. همچنین باید این نکته را یادآور شد که اثرات اجرای این شیوه قیمت‌گذاری […]

به گزارش «اقتصاد پژوه»، اما این اقدام موافقان و مخالفان بسیاری داشته که سبب شده است اثرگذاری چندانی در بازار نداشته باشد. البته این شیوه در مورد برخی مدل‌ها موثر بوده و سبب شده است روند کاهش قیمت را در بازار پیش گیرند. همچنین باید این نکته را یادآور شد که اثرات اجرای این شیوه قیمت‌گذاری خودروسازان در بازار، زمان‌بر است و باید در هفته‌های آتی شاهد نتایج آن باشیم. 
از همین رو با نگاهی به جدول قیمت خودروها در بازار متوجه می‌شویم که همچنان قیمت خودرو در بازار بالا بوده و به همان نسبت میزان تقاضا از سوی خریداران کاهش یافته است. علت این امر را می‌توان در دو مورد بررسی کرد که اصلی‌ترین آن به دلال‌ها و فروشندگان غیررسمی خودرو برمی‌گردد که مصرانه بر سر تصمیم خود، مبنی‌بر افزایش خودسرانه قیمت خودرو ایستاده‌اند و قصد کاهش قیمت در بازار را ندارند. از سوی دیگر برخی خریداران همچنان در انتظار تصمیم دولت درخصوص حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و اعلام قیمت جدید، از خرید خودرو امتناع می‌کنند که این موضوع سبب شده است رکود در بازار دوچندان شود.
گزارش‌های بازار خودرو از کاهش یک‌میلیون‌تومانی قیمت دنا و افت ۲میلیون‌تومانی قیمت پژو۲۰۷ دنده‌ای حکایت دارد. بر این اساس قیمت دنا حدود ۸۰‌میلیون‌تومان و پژو۲۰۷ دنده‌ای به ۸۷میلیون‌تومان رسیده است. همچنین قیمت دنا پلاس با افت قیمت نسبت به روز گذشته مواجه شده است و با قیمتی حدود ۹۹میلیون‌تومان معامله می‌شود. از سوی دیگر، پژو۲۰۷ اتوماتیک نسبت به روز گذشته ارزان‌تر شده و با کاهش نسبی به بهای معامله‌ای ۱۰۶میلیون‌تومان رسیده است. قیمت پژو۲۰۷ صندوقدار نیز نسبت به روز گذشته کاهش یک میلیون‌تومانی را تجربه کرده و به بهای معاملاتی ۱۱۰میلیون‌تومان رسیده است. از طرفی پژو۲۰۶ صندوقدار با افزایش یک‌میلیون‌تومانی به قیمتی حدود ۷۲میلیون‌تومان رسیده است.
دانگ‌فنگ اچ۳۰ کراس نیز با کاهش ۲میلیون و ۵۰۰هزارتومانی نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته، به قیمت ۸۹میلیون‌تومان رسیده است. این در حالی است که نسخه سدان این خودرو با نام S30 با همان قیمت هفته گذشته معامله می‌شود. گفتنی است قیمت خانواده محصولات برلیانس نیز با کاهش ۵۰۰‌هزارتومانی تا یک‌میلیون‌تومانی در بازار همراه بوده، بر همین اساس قیمت برلیانس H320 دنده‌ای به ۸۷میلیون‌تومان و برلیانس H330 به ۹۰میلیون‌تومان رسیده است. همچنین نمونه کراس این خودرو تغییر قیمت چندانی نداشته است و با همان قیمت ۱۱۲میلیون‌تومان خرید و فروش می‌شود. لازم به‌ذکر است که برخی محصولات ام‌وی‌ام با افزایش قیمت کارخانه، در بازار و نوسان قیمت همراه شده است. به‌عنوان مثال ام‌وی‌ام ایکس‌۲۲ دنده‌ای اکسلنت در بازار ۱۲۲میلیون‌تومان و ام‌وی‌ام ایکس‌۳۳ اسپرت ۱۶۵میلیون‌تومان است.


منبع :اخبار خودرو