قیمت محصولات ایران خودرو به صورت خودسرانه افزایش پیدا کرد. این در حالی است که سازمان حمایت در حال بررسی موضوع افزایش قیمت بوده و تاکنون تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و مجوزی صادر نشده است. خودروسازان داخلی به دلیل نوسان نرخ ارزی با مشکل تولید مواجه شده‌اند و خواستار افزایش قیمت محصولات خود […]

قیمت محصولات ایران خودرو به صورت خودسرانه افزایش پیدا کرد. این در حالی است که سازمان حمایت در حال بررسی موضوع افزایش قیمت بوده و تاکنون تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و مجوزی صادر نشده است.

خودروسازان داخلی به دلیل نوسان نرخ ارزی با مشکل تولید مواجه شده‌اند و خواستار افزایش قیمت محصولات خود هستند. از این رو سازمان حمایت در حال بررسی موضوع افزایش قیمت است تا میزان افزایش قیمت خودروهای داخلی را تعیین کند، اما قبل از تصمیم‌گیری این سازمان و صدور هرگونه مجوزی، خودروسازان داخلی از ماه‌ها قبل قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند. برای مثال در روزهای گذشته قیمت ۳ محصول ایران خودرو با رشد چشمگیری روبه‌رو شد. در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید:

شرایط فروش فوری ایران خودرو در آذرماه ۹۷

قیمت محصولات ایران خودرو

افزایش نجومی قیمت محصولات ایران خودرو

ایران خودرو طی بخشنامه‌ای، فروش فوری محصولات خود را برای ۱۷ آذر ۹۷ اعلام کرد که بر اساس این بخشنامه، شرایط فروش ۴ محصول اعلام شد و قیمت ۳ خودرو این شرکت افزایش پیدا کرد. خودروی دانگ فنگ اس ۳۰ نیز برای اولین بار به بازار ایران عرضه خواهد شد. همچنین شرکت بهمن موتور نیز قیمت بسترن B30 را به مقدار چشمگیری افزایش داد. این در حالی است که هنوز سازمان حمایت، تصمیمی مبنی بر افزایش قیمت خودروها نگرفته است. در جدول زیر قیمت‌های قبلی و جدید محصولات ایران خودرو را مشاهده می‌کنید.

نام خودروقیمت قبلیقیمت جدید (۱۵ آذر ۹۷)میزان افزایش قیمت
پژو پارس اتوماتیک۵۴ میلیون و ۸۰۲ هزار تومان۸۳ میلیون تومان۲۸ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان
پیکاپ رنو تندر ۹۰۳۹ میلیون و ۱۶۲ هزار تومان۷۷ میلیون تومان۳۷ میلیون و ۸۳۸ هزار تومان
وانت آریسان دو گانه سوز۳۱ میلیون و ۸۶۱ هزار تومان۳۶ میلیون تومان۴ میلیون و ۱۳۹ هزار تومان
دانگ فنگ S30 اتوماتیکاین خودرو برای نخستین بار با قیمت ۱۴۱ میلیون تومان به بازار عرضه می‌شود، اما قیمت آن نسبت به رقبای هم‌رده بیشتر است.

سازمان حمایت مسئول قیمت‌گذاری است

پس از اینکه وظیفه قیمت‌گذاری از حیطه اختیارات شورای رقابت برداشته شد، سازمان حمایت موظف شد تا بر اساس میزان نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، موضوع افزایش قیمت محصولات خودروسازان داخلی را بررسی کند، اما پس از ماه‌ها هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است. خودروسازان در حالی به صورت خودسرانه قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفته گذشته اعلام کرده بود سازمان حمایت از مصرف‌کنندکان و تولیدکنندگان در حال بررسی و رسیدگی قیمت محصولات خودروسازان است و قیمت جدید از سوی این سازمان منتشر خواهد شد. وی افزود باید قیمت خودروها را در بازار کاهش دهیم تا دست دلالان و رانت‌خوران از بازار خودرو کوتاه شود.

قیمت محصولات ایران خودرو

هرچند وزیر صنعت گفته بود قیمت خودروها را کاهش می‌دهیم، اما این اقدام عملی نشده و این وزارتخانه برنامه ویژه‌ای برای کاهش قیمت محصولات خودروسازان اتخاذ نکرده و حتی سازمان حمایت که مسئول بررسی افزایش قیمت خودرو است نیز تصمیمی در این خصوص نگرفته است. از سویی در روز‌های گذشته سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از قول یکی از مسئولان وزارت صنعت عنوان کرده بود رئیس جمهور با موضوع افزایش قیمت خودرو مخالف است، اما رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به این خبر گفت رئیس جمهور مخالفتی با افزایش قیمت خودرو ندارد. به طور کلی سازمان حمایت و مسئولان ذی‌ربط در تلاش هستند تا قیمت خودرو را بر اساس نوسان‌های ارزی محاسبه کنند تا هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده متضرر نشوند، اما تاکنون در خصوص این موضوع تصمیمی گرفته نشده و مشخص نیست این اتفاق چه زمانی رخ خواهد می‌دهد.

سید یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز درباره افزایش قیمت محصولات ایران خودرو گفت طبق اعلام وزیر صنعت، هرگونه افزایش قیمت باید از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام شود و با توجه به این که تاکنون نرخ رسمی از سوی این سازمان اعلام نشده، هرگونه افزایش قیمت، تخلف است و گران‌فروشی محسوب می‌شود.

منبع :گجت نيوز