سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست مطبوعاتی با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر دستگیری دو تبعه ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی تصریح کرد: سیاست آمریکا نسبت به ایران مشخص است و متاسفانه گاهی شاهد این هستیم که از این نوع اتهامات نسبت به اتباع ایرانی وارد می‌کنند و چندان توقعی از این دولت متخاصم وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد پژوه، بهرام قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه در جریان سفر خود به عراق اعلام کرده که آقای رئیس جمهور اسفند ماه به این کشور همسایه سفر می‌کند و اکنون سوال این است که چرا آقای روحانی از زمانی که در مسند ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند به این کشور سفر نکرده‌اند و چه موانعی در این ارتباط وجود داشته است خاطر نشان کرد:‌ من اخبار ریاست جمهوری را اعلام نمی‌کنم و اخبار مربوط به آقای روحانی را همکاران ما در دفتر ریاست جمهوری به اطلاع رسانه‌ها و مردم می‌رساند.

روابط با عراق و سفر رئیس جمهور به بغداد

وی همچنین در این ارتباط افزود: شرایط عراق شرایط ویژه‌ای است و ما روابط گسترده‌ای را با این کشور همسایه داریم به صورت دائم و مستمر رفت و آمدهایی مابین مقامات دو کشور وجود دارد و همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف بین دو کشور در جریان است.

این دیپلمات ارشد وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه مقدار زیادی از صادرات غیر نفتی ایران به عراق صورت می‌گیرد اظهار کرد: دو کشور ایران و عراق مصمم هستند که یک نمونه از یک همسایگی خوب را در عرصه‌ی منطقه و جهانی به نمایش بگذارند و در زمان لازم نیز آقای روحانی به عراق سفر می‌کند.

وی با بیان این که تصور نمی‌کند که مانع و موانعی برای انجام این سفر وجود داشته باشد، خاطر نشان کرد:‌ البته همانطور که می‌دانیم سفر یک رئیس جمهور به کشور دیگر باید عموما در مقطعی انجام شود که بتواند دستاوردهای مشخص و کلانی را برای دو کشور به وجود بیاورد.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر این که مانعی بر سر رفت و آمد بین مقامات دو کشور وجود ندارد گفت: امیدواریم که این سفر در موقع خود انجام شود.

سرمایه گذاری ایرانیان در گرجستان

بهرام قاسمی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی بود در طول مدت اخیر ایرانی‌ها نیم میلیون دلار در گرجستان سرمایه گذاری کرده‌اند و بیش از این نیز در ترکیه سرمایه گذاری شده و نظر وزارت خارجه در ارتباط با این میزان خروج سرمایه از کشور را جویا شد گفت: من آمار و رقمی را که شما بیان کردید را ندارم و تایید نمی‌کنم و فکر می‌کنم که این رقم میزانی اغراق شده است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران و  گرجستان روابط خوبی با یکدیگر دارند و این روابط باید ادامه پیدا کند خاطر نشان کرد: بعد از لغو روادید بین ایران و گرجستان تعدادی از هموطنان اقدام به خرید ملک و انجام برخی از سرمایه گذاری‌ها در کشور گرچستان کردند. البته متاسفانه برخی از آنها به خاطر این که در این مسیر با  آژانس‌های نامعتبر و غیرقانونی کار کرده بودند با مشکلاتی روبرو شدند.

وی ادامه داد: امیدواریم ایرانیانی که به این کشور سفر می‌کنند با اطلاع و آگاهی لازم و با اتکا به بخش‌های خصوصی مورد اعتماد در این زمینه اقدام کنند تا مشکلی برای آنها از باب فعالیت برخی از آژانس‌های نامعتبر و غیر قانونی ایجاد نشود.

سازوکار مالی روابط اقتصادی ایران و عراق

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا برای ادامه روابط تجاری بین ایران و عراق ساز و کار مالی مشخصی پیش بینی شده است اظهار کرد: همانطور که ما منتظر اس پی وی نماندیم در مورد نحوه همکاری‌هایمان با کشورهای دیگر مکانیزم‌های مشخصی را تعریف کرده‌ایم. تصور نمی‌کنم مشکلی در رابطه با عراق در این زمینه وجود داشته باشد. ما مکانیزم‌هایی را در ارتباط با تبادلات مالی با تعدادی از کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ تعریف کرده‌ایم البته ما در مورد جزییات آن صحبت نمی‌کنیم چرا که با دشمنانی مواجه هستیم که می‌خواهند هر اقدام ما را در این زمینه با مشکلاتی روبرو کنند.

بازداشت اتباع ایران در آمریکا

قاسمی در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر دستگیری دو تبعه ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی هم تصریح کرد: سیاست آمریکا نسبت به ایران مشخص است و متاسفانه گاهی شاهد این هستیم که از این نوع اتهامات نسبت به اتباع ایرانی وارد می‌کنند و چندان توقعی از این دولت متخاصم وجود ندارد.

ادامه دارد


منبع :خبرگزاری ایسنا