وزیران و نمایندگان اوپک اعلام کردند اعضای کلیدی این گروه فارغ از تصمیم ناگهانی قطر برای خروج از اوپک، مصمم هستند هفته جاری درباره کاهش تولید نفت به توافق برسند.

به گزارش اقتصاد پژوه، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی و رییس دوره‌ای اوپک به “اس اند پی پلاتس” گفت: این اتفاق کاری که ما انجام می‌دهیم را پیچیده نمی‌کند.

اظهارات وی بدنبال اعلام خبر شوکه کننده خروج قطر از اوپک مطرح شد. سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر روز دوشنبه اعلام کرد این کشور تا ژانویه سال ۲۰۱۹ از سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک که حدود یک سوم از عرضه جهانی را در کنترل دارد، خارج شده و به تولید LNG متمرکز می‌شود تا تولیدش را از ۷۷ میلیون تن در سال به ۱۱۰ میلیون تن در سال افزایش دهد.

تولیدکنندگان اوپک روز پنج شنبه با هدف رسیدن به توافق درباره کاهش احتمالی تولید نفت، در وین اتریش دیدار می‌کنند. عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر تولیدکنندگان می‌گویند کاهش تولید برای جلوگیری از اشباع عرضه در نیمه اول سال ۲۰۱۹ ضروری است. روسیه و ۹ تولیدکننده غیرعضو اوپک روز جمعه به مذاکرات خواهند پیوست. “اس اند پی پلاتس آنالیتیکس” پیش‌بینی کرده است این کشورها برای کاهش تولید بین ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز نسبت به سطح تولید اکتبر توافق کنند.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر انرژی عمان که در کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک حضور دارد از تصمیم اخیر قطر ابراز نارضایتی کرد و با اشاره به این که قطر میزبانی کشورهای صادرکننده گاز را در دوحه برعهده دارد، هشدار داد این کشور ممکن است با تلافی جویی از سوی سایر اعضای این گروه روبرو شود.

قطر در مقایسه با سایر اعضای اوپک، تولیدکننده نفت بزرگی نیست و حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند با این حال این کشور بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع جهان است و معادل ۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید انرژی دارد. اگرچه تولید نفت قطر معادل تنها دو درصد از مجموع تولید اوپک است اما با در نظر گرفتن ۱.۲۴ میلیون بشکه در روز تولید میعانات و NGL، تولید مایعات این کشور معادل ۴ درصد از مایعات نفتی تولید اوپک است.

انتهای پیام