به گزارش خبرنگار  گروه استان های اقتصاد پژوه از همدان،راضیه السادات ، مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی همدان میرمعینی با بیان اینکه ۵۰ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند زیرا این بیماری علامتی ندارد، افزود: متاسفانه دیابت یکی از عوامل اصلی اختلال بینایی و نابینایی به شمار می‌رود. وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده […]

شناسایی 10 هزار بیمار دیابتی در روستاهای همدانبه گزارش خبرنگار  گروه استان های اقتصاد پژوه از همدان،راضیه السادات ، مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی همدان میرمعینی با بیان اینکه ۵۰ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند زیرا این بیماری علامتی ندارد، افزود: متاسفانه دیابت یکی از عوامل اصلی اختلال بینایی و نابینایی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۳۶۶ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت باشند، گفت: سالانه بیش از یک‌میلیون پا به دلیل دیابت قطع می‌شود.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه در هر ۱۰ ثانیه یک مورد جدید دیابت شناسایی می‌شود، افزود: ۶ درصد مرگ و میرهای سال ۲۰۰۷ به دلیل دیابت است.

وی با اشاره به آمار مبتلایان به دیابت در استان، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ هزار بیمار دیابتی در روستاهای استان تحت مراقبت سیستم بهداشتی قرار دارند.

میرمعینی با تاکید به اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر در مرحله پیش‌دیابت قرار دارند یعنی (قند خون آنها ۱۰۰ تا ۱۲۶ است؛ گفت: ۷۰ درصد بیماران دیابتی در روستاها زنان هستند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود درصد بیماران دیابتی در شهرها دو برابر روستاها باشد، افزود: آمار موجود گویای این واقعیت است که تاکنون در رابطه با مقابله با این بیماری موفق نبوده‌ایم و نیاز به تجدیدنظر در آگاهی و عملکرد خود داریم.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان در این راستا به وجود بسیاری از مشکلات از جمله ارائه تبلیغات غیر بهداشتی تا ضعف نظارت بر تولید و ارائه مواد غذایی غیرسالم و مشکلات اقتصادی و کمبود فضای ورزشی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه منصفانه به ارزیابی عملکرد خود در رابطه با پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر نظیر دیابت، فشار خون بالا، قلبی و عروقی و سرطان‌ها به عنوان یک فرد و نیز جزئی از خانواده و جامعه بپردازیم، اقدام آگاهانه را در پیشگیری از این بیماری‌ها مهم عنوان کرد.

میرمعینی با اشاره به اینکه افزایش فعالیت بدنی مناسب به میزان ۳۰ دقیقه در روز در بیشتر از روزهای هفته بسیار حائز اهمیت است، افزود: خوردن غذاهای کم چرب، کم نمک و بدون مواد نگهدارنده نیز باید مورد توجه باشد.

این مسئول  به پرهیز از مصرف دخانیات اشاره کرد و افزود: مصرف بیشتر میوه و سبزیجات، کنترل استرس و کسب آرامش، کاهش ساعات تماشای تلویزیون به کمتر از دو ساعت در روز از نکات حائز اهمیت خواهد بود.

انتهای پیام/ج

 شناسایی ۱۰ هزار بیمار دیابتی در روستاهای همدان

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان