انجمن اشتراک عکس ۵۰۰px روز سه‌شنبه اعلام کرد به‌تازگی، شکافی امنیتی در سیستم‌های این سرویس پیدا کرده که تابستان گذشته، اطلاعات شخصی کاربران را درمعرض خطر قرار داده است. به‌گفته‌ی مسئولان ۵۰۰px، این وب‌سایت در ژولای‌۲۰۱۸ (تیر۱۳۹۷) هک شده و اطلاعات کاربران ازجمله نام و نا‌م‌ خانوادگی، نام‌ کاربری، آدرس ایمیل و رمزهای عبور هش‌شده‌ی […]

انجمن اشتراک عکس ۵۰۰px روز سه‌شنبه اعلام کرد به‌تازگی، شکافی امنیتی در سیستم‌های این سرویس پیدا کرده که تابستان گذشته، اطلاعات شخصی کاربران را درمعرض خطر قرار داده است.

به‌گفته‌ی مسئولان ۵۰۰px، این وب‌سایت در ژولای‌۲۰۱۸ (تیر۱۳۹۷) هک شده و اطلاعات کاربران ازجمله نام و نا‌م‌ خانوادگی، نام‌ کاربری، آدرس ایمیل و رمزهای عبور هش‌شده‌ی (Hash) آن‌ها فاش شده است. اگر کاربران تاریخ‌ تولد و جنسیت و محل زندگی و کارشان را نیز هنگام ثبت‌نام وارد کرده باشند، این اطلاعات نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته است. بنابر ادعای ۵۰۰px، این موضوع شنبه‌ی همین هفته کشف شده است.

وب‌سایت ۵۰۰px در اطلاعیه‌ای این مسئله را چنین بیان کرده است:

اگر ۵ژولای۲۰۱۸ [برابر با ۱۴تیر۱۳۹۷) یا قبل از آن، در ۵۰۰px ثبت‌نام کرده باشید، شما هم تحت‌تأثیر این حمله قرار گرفته‌اید. مهندسان‌ به‌دقت بر پلتفرم ما نظارت می‌کنند و تاکنون، هیچ نشانه‌ای از پیش‌آمدن مجدد این مشکل یافت نشده است.

به‌گفته‌ی وب‌سایت ۵۰۰px، تحقیقات هیچ اثری از فاش‌شدن اطلاعات حساب یا سایر اطلاعات شخصی کاربران، مانند کارت‌های اعتباری را نشان نمی‌دهند. برای رعایت احتیاط، مسئولان این مجموعه از کاربران خواسته‌اند رمزعبور حساب‌های خود را تغییر دهند.

مقاله‌ی مرتبط:

  • زوم‌اپ: تصاویر زمینه ی سایت ۵۰۰px در ۵۰۰ Firepaper

به‌نظر می‌رسد این حمله‌ی هکری کمتر از دو هفته پس از انتشار اطلاعیه‌ی این وب‌سایت مبنی بر لغو سرویس اشتراک‌گذاری رایگان تصاویر با دیگران اتفاق افتاده باشد. این سرویس به کاربران اجازه می‌داد تصاویر دلخواهشان را بدون پرداخت هزینه‌ای با سایر افراد به‌اشتراک بگذارند؛ ولی ازآنجاکه ۵۰۰px قصد داشت به کسب‌وکار مجوزدهی به تصاویر تبدیل شود، لغو این سرویس را لازم می‌دانست. لغو امکان آپلود و دانلود تصاویر به‌اشتراک گذاشته‌شده‌ی تحت لیسانس Creative Commons، بسیاری از کاربران را خشمگین کرد.

وب‌سایت ۵۰۰px که از اظهارنظر دراین‌باره خودداری کرده، سال گذشته بیش از ۱۳،۰۰۰،۰۰۰ کاربر ثبت‌نام‌شده داشته است.

برترین ابزارهای رایگان تشخیص نفوذ
فقط با دیدن یک عکس PNG، گوشی اندروید شما هک می‌شود
داستان تشکیل گروه هکری امارات متحده با همکاری مأموران سابق امنیت آمریکا
مشکل امنیتی ES File Explorer اطلاعات میلیون‌ها کاربر را به خطر انداخت
فیسبوک روزانه یک میلیون حساب کاربری جعلی مسدود می‌کند

منبع :زوميت