احتمالا برای شما هم پیش آمده که به فروشگاهی رفته و از فروشنده حس خوبی نگرفته‌اید. با آن‌ که کلام او کاملا مودبانه بوده، اما حالتی در چهره یا بدن او دیدید که احساس کردید کلام فروشنده با آن‌چه در بدن او می‌بینید،‌ همخوانی ندارد.

به گزارش سرویس بازار اقتصاد پژوه، بنابر اعلام سایت بیشتر از یک نفر، در حقیقت آن‌چه باعث انتقال این حس ناخوشایند شده، ناشی از زبان بدن فروشنده بوده است. زبان بدن یا تن‌گفت به مجموعه رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی اطلاق می‌شود که در آن فرد بدون صحبت‌کردن قادر به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران است.

زبان بدن به دلیل اهمیتی که در مباحث ارتباطی دارد، در سال‌های اخیر به سوژه مهمی در پژوهش‌های دانشگاهی رفتارشناسان تبدیل شده است. دکتر آلبرت محرابیان روانشناس و استاد دانشگاه UCLA است که تحقیقات او در این خصوص نتایج جالبی داشته است.

در فن بیان و سخنرانی‌ زبان بدن اهمیت ویژه‌ای دارد و در آن باید به دو نکته توجه کنیم؛ اول این که دقت داشته باشیم زبان بدن ما احساس ناخوشایندی به مخاطب مخابره نکند و دوم این که توجه کنیم تا زبان بدن ما به اثرگذاری کمک کند. مثلا وقتی که قصد داریم بزرگ‌بودن یک چیز را بیان کنیم با بازکردن دستمان این موضوع را نشان دهیم.

ما معمولا مفاهیم واژه‌ها را زمانی متوجه می‌شویم که درون جمله و در ارتباط با سایر واژگان قرار بگیرند. مثلا واژه «شیر» در زبان فارسی در سه معنی شیر حیوان، شیر آب و شیر خوراکی استعمال می‌شود و برای پی‌بردن به معنی اصلی آن حتما باید در جمله آن را بخوانیم.

در زبان بدن هم وضعیت به همین صورت است. یعنی باید یک عمل از طرف مقابل را در کنار اعمال دیگر او گذاشته و تفسیر کرد. به طور مثال اگر فردی سرش را خواراند، نمی‌توان با قاطعیت گفت که او دروغ می‌گوید یا فراموش‌کار است. ممکن است خوارش سر او به دلیل تعرق و یا شوره سر باشد!

معمولا کلام و رفتار هر کس باید از یک همخوانی خاص تبعیت کند. مثلا فرض کنید فردی می‌گوید از دیدن شما بسیار خوشحال است، اما حین گفتن این جمله هیچ لبخند روی لب او نیست و یا با میلی از شما پذیرایی می‌کند. احتمالا باید به صداقت احساس او شک کرد.

هر حرکتی که از فرد مقابل سر می‌زند باید در چارچوبی که رخ داده سنجیده شود. مثلا گفته می‌شود دست به سینه نشستن نشانه این است که فرد حالت تدافعی به خود گرفته است. اما اگر چنین حرکتی در یک محیط سرد از فردی سر بزند، طبیعتا نمی‌تواند نشانگر چنین حالتی باشد.

انتهای پیام