به گزارش اقتصاد پژوه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جزییات لایحه پیشنهادی حذف ٤ صفر از پول ملی را در پنج بند تشریح کرد: ١- لازمه اجرایی شدن این طرح، تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد. بیشتر بخوانید: اما و اگر‌های کاهش صفر‌های […]

به گزارش اقتصاد پژوه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جزییات لایحه پیشنهادی حذف ٤ صفر از پول ملی را در پنج بند تشریح کرد:

١- لازمه اجرایی شدن این طرح، تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.
بیشتر بخوانید: اما و اگر‌های کاهش صفر‌های پول ملی/ آیا قدرت خرید مردم بیشتر می‌شود؟
٢- یک فرایند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما، اجرای آن نزدیک دو سال طول می کشد.

٣- این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزارهای نوین سیاست های پولی و شیوه های جدید و کارآمد نظارت بر بانک ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

۴- بعد از قانونی شدن، پول های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس های فرسوده قبلی وارد چرخه می شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس های فعلی نخواهد بود.

٥- اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.


منبع :پرشین خودرو