دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: در افغانستان دو نماینده آمریکا به من مراجعه کردند و گفتند آمریکا می‌‌خواهد با شما مذاکره کند اما ایران با آنها مذاکره نمی‌کند. مشخص است ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم. آمریکا عهدشکن و غیرقابل اعتماد است پس مذاکره با آنها معنایی ندارد.

دو نماینده آمریکا در افغانستان به من درخواست مذاکره دادند/ با ایالات متحده مذاکره نمی‌کنیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: در افغانستان دو نماینده آمریکا به من مراجعه کردند و گفتند آمریکا می‌‌خواهد با شما مذاکره کند اما ایران با آنها مذاکره نمی‌کند. مشخص است ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم. آمریکا عهدشکن و غیرقابل اعتماد است پس مذاکره با آنها معنایی ندارد.

به گزارش اقتصاد پژوه، امیر دریابان علی شمخانی صبح امروز در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، گفت: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی هستیم و جهان به دو دسته تقسیم شده است. عده‌‌ای به دنبال بی‌‌ثباتی منطقه بوده و در مقابل محور مقاومت قدرت گرفته و ثبات‌‌‌آفرین است.

باید شادی پیروزی‌‌‌های جبهه مقاومت را با مردم تقسیم کرد

وی ادامه داد: باید شادی پیروزی‌‌‌های جبهه مقاومت را با مردم تقسیم کرد.

هماهنگ‌کننده ارشد سیاسی و امنیتی در امور سوریه به رویکرد ایالات متحده در سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها هفت تریلیون دلار برای نابودی دولت قانونی یک کشور هزینه می‌‌‌کنند. در مقابل، کمک ما به کشورهای منطقه را  هدر دادن سرمایه ملی و دخالت در امور کشورها می‌نامند. به کارهای خودشان می‌گویند مسئولیت‌‌پذیری و پاسخگویی، به دیگران که می‌‌‌رسد می‌گویند نقض آزادی‌‌های مدنی. به خودشان می‌گویند توانمندسازی جامعه مدنی، به ما می‌گویند دخالت در امور سیاسی.

آمریکا امروز با دو نوع خروج اختیاری و اجباری روبرو است

شمخانی سیاست ایران را مخالفت جدی با تجزیه کشورها، حفظ امنیت منطقه و مبارزه جدی با هر نوع تروریسم و همکاری و تعامل با کشورها دانست و با اشاره به رفتار دولت آمریکا در خروج از برجام، پیمان پاریس، جنگ اقتصادی با چین و اروپا و خروج از یونسکو به دلیل حمایت این سازمان از فلسطین تصریح کرد: آمریکا امروز با دو نوع خروج اختیاری و اجباری روبرو است؛ خروج از سوریه به اجبار صورت گرفت و به دلیل شکست استراتژی‌‌‌های آنها بود. 

وی افزود: آنها در افغانستان نیز شکست‌‌خورده و احساس کرده‌‌اند که ۱۷ سال حضور آنها در افغانستان هیچ دستاوردی برای آنها نداشته و تروریسم و مواد مخدر چندین برابر شده است.

آمریکایی‌‌ها جایی در منطقه ندارند

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در سوریه نیز راهبرد آمریکا شکست‌‌خورده و به بن‌‌بست رسیده‌‌‌اند، خاطرنشان کرد: آمریکا چاره‌‌‌ای جز خروج و ترک این کشور ندارند. در عراق نیز داعش حضور فیزیکی ندارد و عراق خطر تجزیه را دور و ارتش و نیروهای مردمی را برای دفاع از خود دارد، به همین دلیل باید در تاریکی و با آن وضع، شبانه به عراق سفر کنند، در واقع این وضعیت بی‌‌ثبات‌‌‌سازان منطقه است. 

شمخانی به سیاست‌های آمریکا در منطقه، ایجاد داعش و ناامنی و کشتار مردم منطقه اشاره کرد و ابراز داشت: آمریکایی‌‌ها جایی در منطقه ندارند اما همچنان دست از دشمنی با انقلاب اسلامی ایران و مردم مظلوم یمن و عراق برنمی‌‌دارند، اما از طرف دیگر مدال افتخار برای ملت ایران است که به کمک مردم منطقه رفتند و تبدیل به قدرت منطقه‌‌ای شدند. این یک واقعیت است و باید جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی را با شکوه برگزار کرد.

آمریکا عهدشکن و غیرقابل اعتماد است پس مذاکره با آنها معنایی ندارد

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌‌ها به دلیل شکست‌‌های مختلف، موج چهارم تحریم را علیه ایران به کار گرفتند، بیان کرد: آنها در گذشته نیز این راهبرد را آزموده بودند و البته شکست خوردند. در زمان دموکرات‌‌‌ها آنها تمام تلاش خود را انجام دادند تا دانش هسته‌‌ای و پیچ و مهره هسته‌‌ای ایران را جمع کنند ولی نتوانستند. پس پیشنهاد مذاکره دادند و گفتند ما حق غنی‌‌سازی را به شما می‌دهیم و برجام شکل گرفت اما ترامپ همه توافق‌‌ها را زیر پا گذاشت.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: امروز نیز آنها حرف از مذاکره می‌‌زنند. در افغانستان دو نماینده آمریکا به بنده مراجعه کردند و گفتند آمریکا می‌‌خواهد با شما مذاکره کند اما ایران با آنها مذاکره نمی‌کند. مشخص است ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم. آمریکا عهدشکن و غیرقابل اعتماد است پس مذاکره با آنها معنایی ندارد.

سال آینده آمریکا و همپیمانان او چاره‌ای جز خروج از خلیج فارس ندارند

شمخانی با بیان اینکه جان بولتون تحلیل‌های خود را از بولتن‌های منافقین می‌گیرد، به کنگره می‌برد و مبنای سیاست‌‌های خود قرار داده است، یادآور شد: این برای یک کشور که ادعای ابرقدرتی دارد، زشت است که بولتن‌‌های یک گروه تروریستی را بدون تغییر، مبنای رفتار خود قرار دهد.

وی به ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی اشاره و عنوان کرد: ملت ایران در راستای سیاست با ثبات‌‌سازی که رهبر انقلاب انتخاب کرده‌اند، ثبات و زنجیره امنیت را شکل داده است. منطقه محل مانور ملت‌‌‌های منطقه و خروج برای بی‌‌ثبات‌‌سازان است، سال ۲۰۱۸ این روند تثبیت می‌شود و سال آینده آمریکا و همپیمانان او چاره‌ای جز خروج از خلیج فارس ندارند.

منبع :خبرگزاري ايلنا