برلیانس h320 یا دنا؟ این دو همواره جزء انتخاب های اصلی مشتریان برای خرید ماشین بوده اند و افرادی که می‌خواهند ماشینی در حدود قیمت ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان تومان بخرند معمولا بین این دو ماشین دچار تردید می‌شوند. در این مطلب سعی داریم مقایسه‌ای برای این دو محصول داشته باشیم تا شما بتوانید […]

برلیانس h320 یا دنا؟ این دو همواره جزء انتخاب های اصلی مشتریان برای خرید ماشین بوده اند و افرادی که می‌خواهند ماشینی در حدود قیمت ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان تومان بخرند معمولا بین این دو ماشین دچار تردید می‌شوند. در این مطلب سعی داریم مقایسه‌ای برای این دو محصول داشته باشیم تا شما بتوانید کاملتر و بهتر انتخاب خود را انجام دهید و خریدی مطابق با نیاز خود، آنطور که باید انجام دهید.

از نظر ظاهری بخواهیم به ماشین‌ها نگاه کنیم هر دو بسیار زیبا هستند و در این مورد معمولا همه اتفاق نظر دارند. ولی اگر به داخل ماشین‌ها کمی دقت داشته باشیم، شباهت دنا با ماشین‌های سطح بالاتر را مشاهده می‌کنیم. کیفیت ساخت بنده هر دو خودرو کیفیت مطلوب را دارا می‌باشد. اگر تابحال از محصولات ایران خودرو استفاده کرده باشید، می‌دانید که معمولا ماشین‌های ایران خودرو ماشین های نسبتا محکم و مقاومی هستند.

موضوع مورد توجه بعدی موتور این دو خودروست. از نظر موتوری هردو این ماشین‌ها تقریبا در یک سطح قرار دارند، دنا با موتور ۱۶۴۶ سی سی خود قادر به ایجاد قدرت ۱۱۴ اسب بخاری و گشتاور ۱۵۵ نیوتن متری است، آن طرف هم برلیانس h320 از موتور ۱۴۹۸ سی سی بهره می‌برد که قادر است قدرتی معادل ۱۰۳ اسب بخار و گشتاوری برابر ۱۳۸ نیوتن متر ایجاد کند.

در بحث هندلینگ اگر بخواهیم دنا را توصیف کنیم، هندلینگ دنا بسیار از سمند بهتر شده است. دنا سواری خوبی به شما می‌دهد و ماشین بسیار نرم و راحتی است، همچنین بسیار اسپرت است. فرمان این خودرو نکته مثبت دیگری برای آن است. البته ممکن است ماشین شما مشکلاتی نیز داشته باشد، مثلا برخی از صاحبین این ماشین از شتاب اولیه آن چندان رضایت نداشته اند، یا در موارد رایج تر، مشکل در سیستم برقی ماشین وجود داشته است که البته با مراجعه به نمایندگی رفع شده است.

برلیانس h320 ماشین چینی خوش چهره و بسیار محبوبی در ایران است. طراحی ماشین بسیار زیبا بوده و کمتر پیش می‌آید کسی آن را ماشین زیبا تلقی نکند. اگر به داخل ماشین نگاه کنیم، صندلی های نرم آن می‌توانند حس خیلی خوبی را به سرنشینان القا کنند، همچنین بزرگ بودن فضای داخل کابین نکته دیگری است که باعث راحتی و رضایت کاربران از این ماشین شده است. در کنار این امکانات رفاهی در داخل کابین اما جنس مواد مورد استفاده در داخل کابین چندان مورد قبول نیست.

از نظر امکانات رفاهی اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین این دو ماشین داشته باشیم، به طور کلی هیچ کدام از این دو خودرو آپشن خیلی خاصی ندارند، ولی برلیانس h320 قادر به ارائه اندک امکانات رفاهی بیشتر نسبت به دنا می‌باشد. در بحث هندلینگ اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین این دو ماشین داشته باشیم، هندلینگ هر دو ماشین خوب است و تقریبا هردو در یک سطح کیفی قرار دارند، البته در رانندگی با برلیانس h320 ممکن است کمی احساس خشکی بکنید.

مورد مهم دیگر خرید و فروش خودرو، میزان مصرف بنزین است. مصرف دنا از برلیانس h320 کمتر است، البته در صورت مقایسه با گیربکس یکسان، یعنی در صورتی که دنا اتوماتیک را با برلیانس h320 اتوماتیک مقایسه کنید، مصرف دنا اتوماتیک کمتر است، همچنین مصرف دنا دنده دستی از برلیانس h320 دنده دستی کمتر است.

مورد آخر که تصمیم داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم، بحث خدمات پس از فروش این دو ماشین می‌باشد. خودرو دنا یک محصول ملی و ساخت کمپانی ایران خودرو می‌باشد درحالیکه برلیانس h320 یک خودرو وارداتی و چینی است. این بدان معنی است که تسلط کارشناسان ایرانی بر روی محصول داخلی به طبع بیشتر از محصول خارجی است. همچنین خودرو دنا در ایران تولید شده است و احتمال کم بودن قطعات یدکی آن بسیار کمتر از برلیانس h320 است.

اگر ماشین چینی داشته باشید حتما با مشکل نبود قطعات یدکی خودرو خود مواجه شده اید و مشاهده کرده‌اید چقدر سخت گیر می‌آید، برلیانس h320 هم از این قاعده مستثنا نیست. همچنین در صورتی که بخواهید ماشین خود را بفروشید، در شرایط یکسان افت قیمت دنا بسیار کمتر از برلیانس h320 می‌باشد چراکه بازار ماشین های چینی دسته دوم در ایران چندان مناسب نیست و برای همین یا مشتری مناسب برای ماشین شما پیدا نخواهد شد، یا باید با افت شدید ماشین خود را بفروشید.

منبع : ویرلن

منبع :اخبار خودرو