به گزارش اقتصاد پژوه به نقل از نیواطلس، سرطان بیماری پیچیده ای است و تومورهای سرطانی متشکل از هزاران نوع سلول مختلف هستند. فناوری های امروزی برای مشخص کردن ویژگی ها و شرایط دقیق این سلول ها مناسب نیستند ولی گروهی از پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای اولین بار راهی برای بررسی تاریخچه زندگی ژنتیکی هزاران […]

به گزارش اقتصاد پژوه به نقل از نیواطلس، سرطان بیماری پیچیده ای است و تومورهای سرطانی متشکل از هزاران نوع سلول مختلف هستند. فناوری های امروزی برای مشخص کردن ویژگی ها و شرایط دقیق این سلول ها مناسب نیستند ولی گروهی از پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای اولین بار راهی برای بررسی تاریخچه زندگی ژنتیکی هزاران سلول سرطانی مختلف با سرعت بالا یافته اند که به مداوای سریع تر و موثرتر این بیماری مرگبار کمک می کند.

سلول های سرطانی در گذر زمان شاهد جهش های مختلف و تغییرات مداومی هستند که اطلاع از تاریخچه این تحولات می تواند درمان سرطان را متحول کند. روش مورد استفاده بدین منظور TARGET-seq نام دارد و از طریق آن کسب اطلاع از جهش های سلول های سرطانی در گذر زمان با جزئییات فراوان ممکن است.

روش TARGET-seq بر روی ۴۵۵۹ سلول منفرد جمع آوری شده از ۱۵ بیمار مبتلا به سرطان خون با موفقیت آزمایش شده و مشخص گردیده که تاریخچه سلول های سرطانی این بیماران علیرغم یکسان بودن بیماری آنها بسیار با یکدیگر متفاوت است. دانشمندان می گویند اطلاعاتی که از این طریق جمع آوری کرده اند به برطرف کردن تومورهای مرگبار کمک شایانی خواهد کرد.


منبع :خبرگزاری مهر