مدیرکل هواشناسی گیلان بیان کرد: احتمال آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها بویژه در نواحی مرکزی و غربی گیلان وجود دارد.

بارش برف و باران و احتمال وقوع سیلاب در گیلان

مدیرکل هواشناسی گیلان بیان کرد: احتمال آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها بویژه در نواحی مرکزی و غربی گیلان وجود دارد.

به گزارش اقتصاد پژوه از رشت، مدیرکل هواشناسی استان گیلان با تقویت توده هوای سرد و بارشی از اواخر امروز دمای هوای استان ۳ تا ۸ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد.

دادرس گفت: با تقویت توده هوای سرد و بارشی از عصر امروز دمای هوای استان ۳ تا ۸ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد.

وی افزود: وزش باد، بارش شدید باران، رعد و برق و مه آلود بودن هوا از مهمترین پدید‌های جوی گیلان در ۴۸ ساعت آینده است.

دادرس ادامه داد: فعالیت سامانه هوای سرد و بارشی اواخر چهارشنبه کاهش می‌یابد، ولی بارش‌ها بصورت پراکنده تا اواخر هفته کنونی ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی گیلان افزود: بارش برف در کوهستان‌ها نیز در سه شنبه و چهارشنبه هفته کنونی پیش بینی می‌شود.

دادرس تصریح کرد: احتمال آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها بویژه در نواحی مرکزی و غربی گیلان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ارتفاع موج دریای خزر در این مدت به ۲ و نیم متر و حداکثر سرعت باد به ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد اعلام کرد: دریای خزر در چند روز آینده برای فعالیت‌های دریانوردی و صیادی مناسب نیست.

مدیرکل هواشناسی گیلان به رانندگانی که قصد تردد در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌های برفگیر را دارند توصیه کرد زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی همراه داشته باشند.

دادرس همچنین به فعالان بخش‌های مختلف کشاورزی، باغداران، مرغداران و پرورش دهندگان ماهی توصیه کرد تمهیدات لازم را برای جلوگیری از خسارت بارش باران و سرمای هوا بیاندیشند.

دمای کنونی هوای شهر رشت، مرکز گیلان ۱۵ درجه و رطوبت نسبی ۸۰ درصد است. در ۲۴ ساعت گذشته دیلمان با ۴ درجه سانتی‌گراد سردترین و منجیل با ۱۹ درجه سانتی گراد گرمترین شهر‌های گیلان بود.

منبع :خبرگزاري ايلنا