مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی گفت: ما موفق به اعزام 12 هزار و 550 هزار نفر از اتباع به عراق شدیم هرچند به دلیل تاخیر در توافق صدور روادید این افراد، اقدامات پایانی آن در روزهای نزدیک اربعین انجام شد.

به گزارش اقتصاد پژوه، محمد عجمی ظهر امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران در خصوص پیاده‌روی اتباع خارجی در دهه آخر صفر و اقدامات و عملکرد اداره کل امور اتباع، اظهار کرد: در مهمان‌شهر شهرستان تربت جام حدود ۵۰۰۰ نفر از اتباع و مهاجرین افغانستانی ساکن هستند، امسال با برنامه‌ریزی مدیریت و کارکنان مهمان ‌شهر حدود ۷۰۰ نفر از ساکنین شامل زنان، مردان و شیعه و اهل سنت در این کاروان‌ها ثبت نام کردند و فردا برنامه استقبال از آنان در تپه سلام مشهد انجام خواهد گرفت. 

وی خاطرنشان کرد: در طی مسیر برای پشتیبانی، اسکان، پذیرایی، درمان و اسکان در مشهد برنامه‌ریزی کافی صورت گرفته است، همچنین اتباع خارجی که در سایر شهرستان‌های استان ساکن هستند در این ایام در کنار شهروندان ایرانی در راهپیمایی شرکت خواهند کرد.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در رابطه با ثبت‌نام اتباع خارجی در استان خراسان‌رضوی و اعزام آنان به عتبات عالیات در ایام اربعین، بیان کرد: بعد از توافق دولت عراق برای شرکت اتباع افغانستانی مقیم ایران در راهپیمایی اربعین و دستور صدور ویزا توسط سفارت عراق از طرف وزارت خارجه عراق، کار فراخوان و ثبت متقاضیان در دفاتر کفالت اقامت و اشتغال استان نیز آغاز شد.

عجمی اضافه کرد: پروسه ثبت‌نام اربعین برای اتباع با ایرانیان تفاوت دارد، زیرا اطلاعات آنان باید در دفاتر کفالت ثبت و به سامانه ناجا منتقل و دفترچه اقامت یرای آنان صادر شود و در این راستا افراد ثبت‌نامی فاقد پاسپورت الکترونیکی دولت افغانستان بودند. این افراد یا دارای کارت آمایش یا گذرنامه با روادید خانواری و یا گذرنامه دست‌نویس افغانستانی بودند که سفارت عراق به آنان ویزا تحویل نداده است. 

وی تصریح کرد: مجموعا در استان خراسان رضوی ۱۳ هزار نفر ثبت نام کردند و از این مجموع ۴۵۰ نفر در صدور پاسپورت و گذر اقامتی و ویزا دچار مشکل شده و مابقی نیز که شامل ۱۳ هزار نفرند، موفق به اعزام به مرز شلمچه و خوزستان شدند. 

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در خصوص ۴۵۰ نفر بازمانده از اعزام به عراق، عنوان کرد: در چند روز گذشته لیست افراد بازمانده به تهران ارسال شد و در صورت متقاضی بودن آنان به ورود به کشور عراق کار صدور دفترچه و اخذ ویزا آنان تا پایان صفر از ایران فراهم خواهد شد. 

عجمی ادامه داد: ما موفق به اعزام ۱۲ هزار ۵۵۰ هزار نفر از اتباع به عراق شدیم هرچند به دلیل تاخیر در توافق صدور روادید این افراد، اقدامات پایانی آن در روزهای نزدیک اربعین انجام شد و انجام این کار از جانب دفاتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی، سازمان حج در صدور روادید و سفارت عراق صورت گرفت. 

وی گفت: از دیگر اقدامات خود می‌توان به بازدید از دو مرز دوغارون و شلمچه اشاره کرد که در بازدید اولیه صورت گرفته در دوغارون در خصوص روند ورود  زائرین ترانزیت شده پرداختیم و در بازدید دیگری در مرز شلمچه به بررسی روند خروج مهاجرین به سمت عراق پرداختیم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مشکلات آن نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است. 

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: به دلیل اینکه مرز دوغارون محل ورود اتباع افغانستانی در ایام اربعین برای سفر به عراق و عتبات عالیات است و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و بعد از اتمام انتخابات پارلمانی افغانستان امکان ورود اتباع به کشور وجود داشته و این روند همچنان ادامه دارد و تاکنون  ۲۳هزار نفر اتباع افغانستانی که ویزا عراق و دوبار ورود به ایران را دریافت کردند به استان خراسان وارد شده و تعداد قابل توجهی از آنان نیز به عراق و کربلا مشرف شده‌اند.

عجمی افزود: امسال برنامه‌ریزی‌هایی توسط توسط مسئول ستاد اربعین تایباد، فرماندار شهرستان و همکاری دستگاه ذی‌ربط اعمم از نیروی انتظامی، مرزی و اجرایی انجام شده که استقبال و پذیرایی خوبی را لحاظ کنند و اسکان به مشهد توسط اداره کل راهداری و حمل نقل استان و شهرستان برنامه‌ریزی شد.

وی ادامه داد: در مشهد نیز با حمایت و پشتیبانی آستان قدس، سپاه پاسداران، NGO های خارجی مقیم مشهد، دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر،  پذیرایی خوبی از مهاجرین انجام گرفت و آنان به مرزهای خوزستان و شلمچه منتقل شدند.  

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی اظهار کرد: همچنین ۲۳۵ نفر از اتباع عراقی مقیم استان که دارای کارت آمایش بودند نیز طی یک فرآیندی، اقدامات اداری آنان انجام گرفت و ویزا آنان توسط کنسول‌گری عراق صادر شد و این تعداد نیز در ایام اربعین حضور پیدا خواهند کرد.

عجمی در خصوص دریافت زودتر ویزا و شرکت آ در راهپیمایی اربعین، خاطرنشان کرد: تا سه سال قبل اتباع افعانستانی و عراقی داری کارت آمایش یا پاسپورت با روادید خانواری امکان تشرف به عتبات عالیات وجود نداشت ولی امسال این امکان وجود دارد. 

وی عنوان کرد: صدور ویزا برای این گروه از اتباع نیازمند کسب اجازه از دولت عراق است و دولت عراق ۱۵ روز مانده به اربعین این اجازه را صادر کرد و بلافاصله دفاتر مربوطه کار ثبت نام را انجام دادند و توافق دولت ایران و عراق برای صدور روادید باید از قبل برنامه‌ریزی شود تا امکان شرکت در راهپیمایی برای اتباع و مهاجرین وجود داشته باشد.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در خصوص بازدید از مرز شلمچه، گفت: در این مرز حدود ۱۰ ایستگاه صلواتی از مهاجران مقیم استان‌ها مستقر شده که کار پذیرایی را انجام می‌دهند از جمله آنان موکب سید الشهدا است که توسط مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد دایر شده بود.

عجمی عنوان کرد: کلیه اتباع اعم از افغانستانی پاکستانی و آذربایجانی که مقیم ایران باشند، مسیر ایران برای ترازیت از مرز شلمچه برای خروج اتباع به سمت عراق فراهم شده است.

وی در خصوص ویزای جعلی، بیان کرد: حدود ۱۳۰۰ ویزا از اتباع افغانستانی که از طریق ترانزیت وارد شدند جعلی بوده و این افراد ویزای خود را از پاکستان دریافت کرده بودند. برگشت آنان از طریق نیروی‌های مرزی عراق صورت گرفته و دولت عراق اجازه ورود به آنان را نداده و این امکان برای آنان فراهم شده که در مرز شلمچه اسکان کرده و سرگروه آنان اقدام به دریافت ویزای عراق کند.

انتهای پیام

منبع :خبرگزاری ایسنا